Jak vybrat obklady a dlažbu?

JAK VYBRAT OBKLADY A DLAŽBU DO KOUPELNY?

NĚKTERÉ TIPY PRO VÁŠ SPRÁVNÝ VÝBĚR:
Moderní je stále velkoformátová keramika,která vynikne nejen v prostorných,ale i menších panelákových koupelnách. Efektního jednolitého celku dodáhneme použitím velkoformátových kalibrovaných obkladů s minimální spárou. Velké rozměry dlažby mohou svojí barvou prosvětlit a hlavně opticky zvětšit prostor

Také neukončené obklady otevírají prostor. Oproti tomu obklady ukončené listelou naopak prostor opticky uzavírají.

Velmi oblíbené jsou série obkladů v pastelových barvách s dekorativními barevnými bordurami,oboustrannými rohovými a středovými prvky z nichž lze uspořádat různé sestavy dle Vašich představ (tzv.“kobercové sestavy“).

Dlažba obvykle kalibrovaná se pokládá tak ,aby na sebe přesně navazovala a měla co nejnemenší párořez.Takto kalibrované dlažby lze efektně i efektivně pokládat s minimální spárou (nikoliv beze spár!!! ) a dosáhnout tak velmi kompaktního a homogenního vyznění podlahy.

Důležité je barevné ladění koupelny, které by mělo odpovídat zařizovacím předmětům.Ostatní věci se podřídí vlastnímu vkusu. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv barevnost – pokládka dlažby vyžaduje pečlivé a dokonalé provedení.Jedině s dobrou technologií tak může vzniknout pokaždé jiná,ale vždy originální dlažba či obklad v celém prostoru koupelny.

Do koupelny volíme dlažby s malou nasákavostí, případně se zdrsněným povr chem proti uklouznutí. Pozornost věnujeme také technickým vlastnostem materiálů, z nichž se dlažby vyrábějí. Hlavně doporučenému stupni otěruvzdornosti a omyvatelnosti, aby byl pohyb v koupelně bezpečný. Důležitou vlastností dlažby je také odolnost proti opotřebení, která u obkladů není nutná. U glazovaných obkladaček je z hlediska opotřebení rozhodující odolnost povrchové vrstvy glazury dlaždice či obkladačky nikoliv střepu.

Neglazované dlažby jsou probarveny v celé tloušťce, takže opotřebení povrchu není viditelné ani po desítkách let. Dnes se na obklady používají dva druhy povrchů. Obklady z glazované keramiky, které se hodí nejen na obklady stěn, ale i na obložení uvnitř vany (bazénu) a obklady z přírodního kamene.

Pro luxusní koupelny se často používají obklady a dlažby z mramoru nebo dlažby a obklady ze žuly, travertinu, pískovce či břidlice. Do velkých a luxusních koupelen jsou určeny série příjemných odstínů s figurálními motivy. Všechny tyto rozmanitosti Vám můžeme nabídnout ve velkém výběru.

Zatímco se dříve objevovala v koupelně stejná barevnost dlažby na podlaze i obkladu na stěnách, dnes preferujeme barevnou a tvarovou rozmanitost, které prostor opticky zvětšují. Nejobvyklejším tvarem je obdélník a čtverec, výjimkou není ani osmihran,šestihran či trojúhelník.